Tehokas bisneksenteko ja kahdenväliset neuvottelut ovat Matkamessujen aattopäivän ydin keskiviikkona 16.1. Workshop-päivä pitää sisällään kaksi ammattilaisille suunnattua tilaisuutta, Meet Finlandin ja Global Workshopin. Molemmat koko päivän kestävät tapahtumat koostuvat ennakkoon sovituista, lyhyistä kahdenkeskisistä neuvotteluista. Tapaamisia kertyy päivän aikana yhteensä yli 4500.
Meet Finland esittelee Suomea matkailumaana
Meet Finland on suomalaisen matkailun tärkein vuosittainen myyntitapahtuma. Se tekee Suomea tutuksi ulkomailta kutsutuille ostajille, eli matkatoimistoille ja matkanjärjestäjille, joista monet saapuvat Suomeen vain kerran vuodessa – Matkamessuille. Tapaamisten laatu on korkeatasoinen, sillä ostajiksi hyväksytään vain yritysten todellisia ostopäättäjiä. Meet Finland järjestetään Matkamessujen yhteydessä seitsemättä kertaa.
– Meet Finlandiin osallistuu 110 kotimaista palvelujaan ja tuotteitaan myyvää yritystä, jotka esittelevät pääasiassa majoitus-, kuljetus- ja ohjelmapalveluja. Tapahtuma on ollut loppuunmyyty jo useita vuosia peräkkäin – kuten tänäkin vuonna. Ostajia on ennätykselliset 160 ja he tulevat 20 eri maasta, kertoo käytännön järjestelyistä vastaavan Comma Groupin tapahtumatuottaja Pirjo Hynönen.
Global Workshop vahvistaa Matkamessujen kansainvälisyyttä
Matkailualan suurimmaksi pohjoiseurooppalaiseksi tapahtumaksi kasvaneen tapahtuman kansainvälisyyttä tukee tänä vuonna ensimmäistä kertaa järjestettävä Global Workshop. Se tarjoaa Matkamessujen kansainvälisille näytteilleasettajille uuden tavan kohdata Pohjois-Euroopan alueen tärkeitä business-kumppaneita. Ostajiksi on kutsuttu matkanjärjestäjiä ja muita matkailun tuotannon ammattilaisia Suomesta ja lähialueilta.
– Global Workshop on otettu todella hyvin vastaan heti ensimmäisellä kerralla. Mukana on 80 kansainvälistä myyjää, ja tapahtuma on loppuunmyyty. Ostajia on 80 Suomesta, Virosta, Venäjältä, Tanskasta, Norjasta ja Britanniasta, ja he edustavat matkanjärjestäjiä, matkatoimistoja ja incoming-toimistoja, Matkamessujen myyntiryhmäpäällikkö Inna-Pirjetta Lahti kertoo.
Miltä ilmailualan tulevaisuus näyttää?
Keskiviikkona Messukeskuksessa pidetään myös lentoteollisuuden tulevaisuutta luotaava seminaari, jonka aiheena on Suomen uusi lentoliikennestrategia. Käynnissä olevan strategiatyön tavoitteita tulee esittelemään Mikael Nyberg Liikenne- ja viestintäministeriöstä. Seminaarissa pohditaan myös, miten Suomi hyötyy lentoliikenteestä ja miten nuo hyödyt voidaan käyttää mahdollisimman tehokkaasti hyväksi. Lisäksi kansainvälisen lentoliikenteen järjestön, IATA:n (International Air Transport Association), EU-asioiden johtaja Philippe Morin tulee seminaariin puhumaan lentoteollisuuden tulevaisuudennäkymistä EU:ssa ja Suomessa. Lentoyhtiöiden edustajille ja matkailualan päättäjille suunnatun seminaarin järjestää ilmailualan järjestö BARIF (Board of Airline Representatives in Finland).
Matka 2013 kokoaa matkailuväen Helsinkiin
Matkamessut on Pohjois-Euroopan suurin matkailualan tapahtuma niin kävijämäärältään, näyttelyneliöitään kuin mukana olevien maiden määrällä mitattuna. Mukana on ennätykselliset 80 maata ja yhteensä lähes 1100 näytteilleasettajaa. Vuonna 2012 messuilla vieraili yli 71 000 kävijää. Matkamessut avautuu torstaina 17.1. matkailualan ammattilaisille. Yleisö on tervetullut messuille perjantaista 18.1. klo 12 alkaen, jolloin avautuu myös ajoneuvomatkailua esittelevä Caravan-messut.
Meet Finlandin ja Global Workshopin vastuullinen järjestäjä on Suomen Messut. Käytännön järjestelyistä ja ostajien kutsumisesta vastaa Comma Group.
www.matkamessut.fi
www.meetfinland.fi
www.globalworkshop.fi
Future Aviation Strategy for Finland -seminaari 16.1.2013 klo 10–12, Ballroom 2, Helsingin Messukeskus
Seminaarikielet ovat suomi ja englanti.
Seminaarin järjestää BARIF (Board of airline representatives in Finland).
Lisätietoja ja ilmoittautumiset: http://www.barif.com/