8.-10. maaliskuuta järjestettävillä GoExpo messuilla Helsingissä esitellään matkailumahdollisuuksia Pärnumaalla, Läänemaalla ja Saaren- ja Hiidenmaalla.
FillariMessut on osa Helsingissä järjestettävistä Suomen suurimmasta vapa-ajan messujen, GoExpo`n kokonaisuutta. Lisäksi polkuporamatkailulle voi tutustua vielä golfiin, metsästykseen, kalastukseen ja retkeilyyn. Länsi-Virosta tuodaan näitten messujen puitteessa esille nimenomaan alueen pyöräily- ja aktiivilomamahdollisuuksia.
Messuja varten on valmistunut erityinen länsirannikon pyöräteiden julkaisu, joka esittelee alueen monipuolisia pyöräilyreittejä. Lisäksi jaetaan tietoa aktiivi – ja luontolomailumahdollisuuksista, joita Länsi-Virossa on ylin kyllin tarjolla..
GoExpo- messut on suomalaisten keskuudessa suosittu tapahtuma – omia lomasuunnitelmia kävi messuilla täydentämässä viime vuonna 40 000 vierailijaa. Näytteilleasettajia oli edustettuna lähes 350.
Länsi-Viron Matkailu osallistuu messuille yhteistyössä Latvian, Suomen ja Ruotsin kumppanuushankeen “Pyöräteiden verkoston kehittäminen ja edistäminen Keski-Itämeren alueella” (CentralBalticCycling) puitteissa.
GoExpo-messuille osallistuminen rahoitetaan osittain EU Central Baltic Interreg 2007-2013 IVA-ohjelman ja Länsi-Viron kuntien toimesta.
Olet tervetullut vierailemaan Länsi-Viron ja Turun saariston yhteisosastolla 7 f60.
Länsi-Viron Matkailu www.westestonia.ee
www.goexpo.fi
